Stolpersteine – Jozef Bučko

#zakopnime
…aby sme už nikdy nezakopli

Pozývame vás na ceremoniálne osadenie prvého Kameňa zmiznutých (Stolpersteine) v našom meste. Prvý z kameňov je venovaný činorodému martinskému evanjelickému farárovi, publicistovi, osvetovému činiteľovi a hlavne silnému protifašistickému bojovníkovi Jozefovi Bučkovi.
Jozef Bučko sa napriek hrozbám perzekúcií kriticky vyjadroval k mnohým dobovým témam v kázňach a na stránkach Národných novín a Cirkevných listov.
V roku 1942 bol krátko väznený v Ilave a v Prešove. Zapojil sa do Slovenského národného povstania (SNP) ako člen okresného revolučného výboru v Turčianskom Sv. Martine. Zúčastňoval sa vojenských porád Emila Perka, neskôr v Banskej Bystrici zdravotne vypomáhal ako sanitár a duchovne zaopatroval povstaleckých vojakov. Po potlačení SNP sa pokúšal presunúť na bezpečnejšie miesta, ale nemeckými bezpečnostnými orgánmi boli zadržaný. Odmietol použiť pred nimi falošnú legitimáciu, lebo svedomie mu nedovoľovalo klamať.
Okúsil vypočúvanie v Banskej Bystrici a Bratislave, ale aj pobyty v koncentračných táboroch Melk, Mauthausen, Amstetten a Ebensee. Jozef Bučko napokon zomrel dňa 6. mája 1945, na následky z extrémnych pracovných a hygienických podmienok, bezprostredne po oslobodení tábora Ebensee americkou armádou.
Kamene Stolpersteine pripomínajú a ctia pamiatky obetí nacistov, ktorými boli Židia, Rómovia, odbojári, politickí protivníci aj iní. Stolperstein (z nemeckého „kameň na zakopnutie“) je pevne vsadený do chodníka pred domom zavraždeného, okoloidúcim nenásilne pripomína zločin a miestnu históriu a dotvára verejný priestor. Na kameni s mosadznou tabuľkou (10×10 cm) je uvedené meno obete, dátum narodenia a jej osud (zatknutie, deportácia či miesto zavraždenia).
Pamätník vo verejnom priestore na zemi zahŕňa viacero symbolík – chodec naň natrafí každodenne pri bežnom pohybe po ulici, dáva možnosť stotožniť sa s obeťou a do budúcna varuje pred opakovaním zločinu, okoloidúci sa pohľadom na kameň na zem symbolicky klania pred obeťou.
Kamene vytvoril a začal ukladať nemecký umelec Gunter Demnig z Kolína nad Rýnom v roku 1996. Dodnes bolo uložených takmer 100-tisíc Stolpersteine desiatkách krajín Európy. Mesto Martin sa tak pridá k zhruba 1000 mestám a obcí, ktoré sú súčasťou tohto projektu.

Udalosť sme kvôli vtedy aktuálnym protipandemickým opatreniam presunuli z decembra 2021 na neurčito. V nedeľu 08. mája počas Dňa víťazstva nad fašizmom bude o 11:00 na Memorandovom námestí uložený prvý Stolpersteine v Martine